המסלול העוקף -צליל מכוון

="כתבה בעיתון מעריב-סגנון"> http://www.nrg.co.il/online/55/ART2/253/266.html
הוא נסע בעקבות הגונגים לסין ולטיבט, הסתובב במונגוליה כדי לחקור על אודות הצלילים העיליים ופיתח שיטה תרפויטית שמשלבת צליל וקול. תחנות הרוח של שיר סופר
משה קוטנר | 23/6/2011 15:15 תגיות: שיר סופר, מדיטציה, בודהיזם, זן, צליל, צליל מרפא שיר סופר. מוזיקאי ומטפל בצליל, פיתח את שיטת קול וצליל המשלבת עבודה עם צלילים עיליים וקערות טיבטיות.

שיר סופר. "כשמנסים להבין תופעה לא מוכרת של התעלות רוחנית מוזיקלית, הרבה פעמים לא מספיק ללמוד את המוזיקה" בית חיים אחרים
צלילים עיליים
שירת צלילים עיליים היא שירה מונגולית עתיקה שמשלבת שני קולות. זו שירה די קשה, זה נשמע כאילו בלעת חליל. זו טכניקה מדהימה שקשורה לריפוי בצליל. בפעם הראשונה שנתקלתי בה הייתי בצבא ומישהו נתן לי איזה תקליט. ניגנתי אותו בלי לדעת מה זה, זה נשמע לי אלקטרוני, אבל אמרתי לעצמי שיש שם משהו מעבר לזה.

כשהסתכלתי על התקליט נדהמתי לגלות שזו מקהלה. זה היה נשמע לי אלוהי וחלומי ואלקטרוני.

מאוחר יותר, אחרי הצבא, החלטתי שאני רוצה לחקור את הדבר המדהים הזה. טסתי למונגוליה פעמיים. הלכתי לקונצרט של מוזיקה כזו וניגשתי לזמר בסוף ההופעה.

בתקופה ההיא לא היה מקובל שמערבי לומד אובר טונים, אבל הוא מאוד התלהב מהרמה שהגעתי אליה בכוחות עצמי ולאט לאט התחברנו. הוא לימד אותי את כל ההוויה ואת הטקסים המונגוליים. ישבתי איתו חודש ולמדתי את שירת הצלילים העיליים.

קול וצליל
תוך כדי המסע שלי בעולם פיתחתי שיטה בשם קול וצליל, שמשלבת שירה, קערות טיבטיות וגונגים. נסעתי בעקבות הגונגים לסין וטיבט. אז הבנתי את הקשר לכלים שאתה מנגן עליהם ומפיק מהם מספר צלילים בו זמנית. יש בזה משהו קסום ואפילו כוח ריפוי. זה לא סתם שהשמאנים בחרו להשתמש בזה.

עבודה עם קערות טיבטיות שמונחות על הגוף זה גם סוג של מסאג’ שחודר עמוק לתוך הנשמה והרבה פעמים אנשים משחררים כאבים וחסימות ומתחילים לראות צבעים, צורות ולקבל אינפורמציה. העבודה עם הקערות יוצרת את החיבור בין הצליל לרוחניות בצורה הכי גבוהה.

הצבע של הצליל
הצליל העילי הוא הסוד המיסטי שקיים בתוך הצליל, שמעצב את כל עולם הצלילים וגורם למגוון העצום של הצלילים שאנו שומעים כל הזמן להיות שונים אחד מהשני. זה כמו הצבע של הצליל. את אותה תופעה אפשר לראות בקשת – התחושה היא שבתוך צבע אחד קיימים כל הצבעים שבעולם.

במוזיקה קורה אותו דבר. בתוך צליל אחד שנדמה לנו שהוא מאוד מוגדר ומאוד מסוים יש הרבה צלילים ואינפורמציה פנימית שאנחנו לא תמיד שמים אליה לב. השילוב בין צליל בסיסי לצליל עילי יוצא איזה באלאנס והצלילים העיליים מחברים אותנו לרוח ולנשמה.

מונגוליה
החיים במונגוליה הם מאוד מוזרים כי רוב האנשים נוודים. במסע שלי למונגוליה בפעם הראשונה הבנתי את החיבור השמאניסטי לטבע דרך החיבור לאובר טונים ולמוזיקה. הבנתי שהשמאניזם נולד מתוך חיבור והתבוננות לטבע והקשבה לו. כשנסעתי למונגוליה באתי אמנם ללמוד, אבל כשאתה שם אתה לא יכול שלא להסתובב בטבע, ובמסע שלי בטבע עברתי חוויה ששינתה לי את כל ההקשבה.

במונגוליה אפשר לטייל בטבע שבועות בלי לפגוש איש וכך להיות קשוב לקולות של המים, הרוח, החיות וכל מה שמסביב צילום פרטי
במונגוליה אפשר לטייל בטבע שבועות בלי לפגוש איש וכך להיות קשוב לקולות של המים, הרוח, החיות וכל מה שמסביב. היתה לי חוויה עמוקה של חיבור גם עם סוסים. לסוס במונגוליה יש חשיבות מאוד גדולה כחלק מהתרבות. אם הייתי רק נשאר בעיר ומתעסק במוזיקה, ההבנה לא היתה מלאה.

השהות בטבע פתחה לי את המפה השלמה והבהירה לי את החיבור הזה שבין טבע, מוזיקה ורוחניות.
בעצם, כשמנסים להבין תופעה לא מוכרת של התעלות רוחנית מוזיקלית, הרבה פעמים לא מספיק ללמוד את המוזיקה. צריך להיכנס למנטליות של העולם שממנו היא באה, שזו תרבות הפוכה משלנו ,כדי לחוות את המנטליות עד הסוף.

וראנסי
בווראנסי למדתי מוזיקה. היה שם פסטיבל של מוזיקה עתיקה בשם 'דרופד מלה'. חיכיתי לו המון זמן ובדיוק כמה ימים לפני חטפתי מחלה וחום ובקושי יכולתי לזוז. כשהפסטיבל התחיל הרגשתי שאין מצב שאני מפספס אותו. הצלחתי לזחול לכיוון הפסטיבל ופשוט ישבתי שם והקשבתי למוזיקה.

במהלך הלילה הרגשתי שאני לאט לאט נרפא ובבוקר הייתי כבר בריא לגמרי. הבנתי אז את העוצמה המרפאה המדהימה של מוזיקה. ובאמת, כשאתה מתחבר למוזיקה בצורה טוטאלית יש לך אפשרות לרפא. הפסטיבל הזה הוא אחד החוויות הרוחניות הגדולות שאני מכיר. המוזיקה ההודית הקלאסית מביאה אותי למצב של מדיטציה וריפוי גדול, לרגעים ללא מחשבות.

רוחניות ואני
רוחניות עבורי זה לבחור ולהיות באהבה בכל רגע מחדש, ולהנציח את האהבה בכל העשייה.